Suspect
http://suspect.anatolianrock.com
 
 Ana Sayfa
 Grup Hakkında
 Grup Elemanları
 Demolarımız
 Videolarımız
 Repertuarımız
 Fotoğraf Albümü
 Forum
 Linkler
 Bize Ulaşın
 
 
SUSPECT , MART 1990'da kuruldu.

İlk kadro ile Bursa ve çevresinde iki yıl boyunca bir çok konser ve festivale katılan grubumuz, Aralık 1993'te ilk demo: "CRISIS'i" kaydetti ve bu demonun çizgisinde, nisan 1993'te ilk albümümüz "THE DARKLING TRUSH" Bursa ABC Müzikevinde kaydedildi. Başlangışta sadece Bursa'da dağıtılan "T.D.T.", "METAL MASSACRE", "H.B.R.", "STÜDYO İMGE" ve "ROCK KAZANInda" reviewlandıktan sora tüm büyük kentlere dağıtıldı. 450 adedi Bursa'da olmak üzere, toplam 110 adet sattı. Ağustos 1994'te "HAMMER MÜZİK" ile yapılan 3 yıllık kontratın ardından "T.D.T." piyasaya yasal albüm olarak sunuldu. Ancak yetersiz promosyan ve şirketin dağıtıma gerektiği kadar özen göstermemesi sebebi ile yasal olarak bir baskıyı, yani 1000 adedi geçemedi.

Albümün piyasaya çıkmasının ardından 1994'te "T.O.T." turnesi başladı. Bu turne Türkiye'de kendi ışık ve ses sistemine sahip olmuş ilk ve tek underground turne olmuştur. Turnenin belirli kısımlarına o dönemin en popüler gruplarından "ASCRAEUS", "DARKPHASE", "OBSCURITY" ve "CATACOMBED'ta" katılmıştır. Turne ve albüm ile ilgili haberler; "HÜRRIYET", "OLAY", "LANETH", "BLUE JEAN", "WALKMAN", "H.B.R." ve "ROCK KAZANInda" yer almıştır. Ancak turne, DR.'nin ağır rahatsızlanması sebebi ile daha ikinci ayağında yarıda kesilmek zorunda kalmıştır. DR.'nin iki aylık istirahatinden sonra konserlere derhal ve yeniden başlanmıştır.

2 Haziran 1995 tarihinde "RADYO S" / "OVERDOSE" programında yine Türkiye'nin ilk ve tek canlı radyo metal konseri verilmiştir. Son muhteşem "BURSA ROCK SHOCK FESTİVALİndeki" inanılmaz performansın ardından, DR. ve grubun gitaristi MAHO, özel sebeplerden dolayı 25 haziran 1995'te gruptan ayrıldılar. Böylece grubun ikinci evresi olan "THREE PIECE" dönemi de bitmiş oldu. Ancak grubun kurucu elemanlarında KÖFTE bir hafta içinde davula grubun roadiesi SERKAN KESKİN'i, gitarlarada BARİKAT'TAN FUAT GÜNEY ve TAYLAN SULAOĞLU'nu yerleştirerek bugünkü "NEW BREED'in" de temelini atan kadroyu biraraya getirmiş oldu. Yeni kadro bir ay iiçinde (29 TEMMUZ 1995) ilk konserine çıktı. Birkaç konserin ardından "THAT'S ALL !" demosu kaydedildi ve 1996'nın Ekim ve Kasım aylarında "H.B.R.'nin" underground demo listesinde 5 numaraya yükseldi. Ayrıca yine Mart 1996'da "T.D.T." albümü, "H.B.R. ALBÜMLER LİSTESİnde" 4 numaraya kadar yükseldi. Bu dönemde grubun reviewları "PEST", "MAHZEN", "PITCH - BLACK", "ROCK FANZINE", "GATEVISA", "ENTROPY", "H.B.R.", "BLUE JEAN", "ENDO" ve "ŞEBEK H.M.Z." gibi dergilerde yer aldı. Ancak Kasım 1996'da SERKAN KESKİN'in askere gitmesi ile "ÜÇÜNCÜ EVRE" de bitmiş oldu.

1997 senesini tek konser ile geçiren grup, 1998'te DR.'nin davula dönmesiyle toparlandı ve kısa bir hazırlığın ardından "KESMEŞEKER" ve "GRİZU"nun da katıldığı, 5 konserlik "TOUR 98" olarak adlandırdığımız bir mini turne gerçekleştirildi. Bu turne yine "AKTÜEL", "OLAY", "ŞEBEK H.M.Z.", "YENİ YÜZYIL", "BLUE JEAN", "BURSA 2000", "ROLL" gibi dergi ve gazetelerde yer aldı. Bu turnenin ardından çeşitli festivallere katılan SUSPECT 1999 baharında "THE NEW BEGINNING'te" yer alacak parçaları bitirmek üzere stüdyoya kapandı. Bestelerin bitirilmesi ile, çeşitli arayışlardan sonra Ağustos 1999'da SERDAR ÖZTOP prodüktörlüğünde, yine SERDAR ÖZTOP'un stüdyosu "KLİK PRODÜKSİYON'da" yeni EP "T.N.B.'in" kayıtlarına başlandı. Kayıt ve miksaj Ekim 1999'da bitirildi ancak 17 Ağustos depremi ve yine aynı döneme denk gelen satanist cinayet nedeni ile SUSPECT albümünü yayınlayacak bir şirket bulamadı. Aralık 2000'de grup elemanları sarhoş kafayla "KONTRA-ATAK RECORDS'u" tekrar hayata geçirmeye ve EP'yi çoğaltıp dağıtmaya karar verdiler. Bu gelişmenin hemen ardından "T.N.B." CD formatında piyasaya sürüldü. EP şu anda İzmir, Bandırma, İstanbul, Ankara ve Bursa'da çeşitli underground marketlerde satışa sunulmuştur. "THE NEW BEGINNING" yayınlandıktan sonra yerli ve yabancı bir çok zine, radyo programı ve müzik şirketlerindende övgü dolu eleştiriler almıştır.

Vokalde Ergin Şentürk, Gitarlarda Köfte ve Yalçın Çakmak davulda DR'nin katılımıyla grup 2008 yılında alternatif içerikli ve içerisinde "T.N.B.'den" bir kaç parçanın Türkçe sözlü versiyonununda bulunduğu "Suspect / 224" isimli albümü çıkardı. Bu kadroylada SUSPECT bir çok etkinlikte yer aldı. Ayrıca yine albümden "Harcandım" parçası çeşitli tv dizilerinin soundtracklerinde de kullanıldı.

2014 yılında ise tekrar ve tekrar METAL yapabilme adına, vokal & bass gitarda Köfte, gitarlarda Onur ve Taylan, davulda DR.'nin katılımıyla çalışmalara tam gaz devam ediyor...